Jak správně vybrat matraci madraci

Jak vybrat matraci? Podle čeho postupovat při výběru matrace? Jak koupit správnou matraci? To jsou otázky, které si klademe při nákupu nové matrace.
Nové matrace nevybíráme každý měsíc, je proto důležité udělat si svůj názor na potřeby a požadavky, které budu od nové matrace požadovat. První věc kterou by si měl člověk ujasnit v jaké poloze nejčastěji spává na zádech, na boku, nebo na břiše? Většina zdravotních matrací je zónové prořezaná, to znamená, že má v určitých místech jinou tuhost. U zdravotních matrací je snížená tuhost pod hlavou, rameny, bedry a patami je tedy upravená na spaní na zádech nebo na boku. Takto upravená matrace se nehodí na spaní na břiše. Tam naopak volíme matraci, která není zónově profilovaná např. matrace Mariete.

Další aspekt při výběru kvalitního spaní je tuhost matrace. Matrace do postele dělíme do čtyřech skupin podle tuhosti, přičemž stupeň 1 je nejměkčí. Jestliže si nejste jisti jak poznat tuhost matrace na e-shopu doporučujeme koupit takzvanou dvou tuhostní matraci. Vyzkoušetje si spaní na obou stranách a můžete si být jisti, že budete s některou stranou matrace spokojeni. Nosnost matrace, je důležitým bodem při jejím výběru. Jestliže máte hmotnost do 90 kg nemusíte tento bod zohledňovat. Máte-li 90 a více kilo, je potřeba zjistit na jakou váhu je matrace určená, pokud se doporučením nosnosti nebudete řídit, riskujete sníženou tvarovou stálost matrace.

Výběr velikosti matrace, je dalším velmi důležitým bodem při správném výběru kvalitního spaní. Vždy je lepší koupit 2 matrace ve velikosti 90 x 200 cm než 1 matraci v rozměru 180 x 200 cm. Jedna velká partnerská, chcete-li manželská matrace má mnoho nevýhod. Špatná manipulace. Nemožnost volby vlastní tuhosti matrace, vždy se musíte dohodnout s partnerem. Rychlejší proležení matrace na straně těžšího z partnerů. Problém při praní potahu, těžko se strká do pračky. Cítíte každý pohyb partnera na matraci. Není zajištěna 100% funkce lamelového roštu. A výhoda, snad jen to, že mezi matracemi nevzniká mezera. Pokud zvolíte správnou velikost a máte vyšší okraj postele odpadá i tato jediná výhoda velkých partnerských matrací.

Výběr materiálu ze kterého je matrace vyrobená. Na okraj důležitá informace. Materiál který se na výrobu matrací používá je vyrobený v České republice. Potahy na matrace jsou utkány v Belgii. Nejlevnější matrace jsou vyrobeny z Molitanu a slisovaných kousků molitanové pěny např. matrace Sabina. Tyto levné matrace jsou velmi tuhé a budou vyhovovat těm kdo spávají na břiše, nebo jim tuhé matrace vyhovují.
Matrace ze studené pěny, nebo též HR pěny jsou velmi kvalitní, jak z hlediska pružnosti tak z hlediska hygieny spánku. Vynikají dlouhodobou tvarovou stálostí a většina zdravotních matrací je vyrobena právě ze studené pěny. Matračka ze studené pěny je například model Mirka.
Matrace z líné pěny(Visco) v kombinaci ze studenou pěnou. Tyto moderní matrace jsou vyrobeny z HR pěny a vrstvy Visco pěny. Lína pěna se perfektně přizpůsobí Vašemu tělu, ale toto nemusí vyhovovat každému, zvláště staří lidé se při spánku na vrstvě líné pěny hůře mění polohu.
Pružinové matrace a taštičkové matrace. Jádro těchto matrací je vyrobeno z pružin. Pružiny jsou z rozdílných průměrů drátů, proto i pružinové matrace dokážeme vyrobit dvou tuhostní. Taštičkové matrace jsou také vyrobeny z pružin vsazených do pouzder zvaných taštička. Velkou předností těchto typů matrací je vynikající ventilace. Hodí se do vlhkých místností, nebo na chaty. I když jsou tyto modely zastaralé jsou stále velmi oblíbené. Pružinová matrace je například Omos.

Výběr potahů. Ač se zdá že potah není tak důležitý je potřeba se při výběru matrace nad tím zamyslet. Potah na matraci může mít v některých případech velký vliv na kvalitu spaní. Mate-li například problém s dýcháním můžete zvolit potah Eukalyptus, který Vaše dýchání usnadní. Pro děti nabízíme potah Happy kids, který je utkaný z těch nejkvalitnější surovin. Potah Dry fast je například pro ty kteří se více potí. Mám koupit zdravotní, nebo jen nějakou levnou matraci? Na to je lehká odpověď i zdravotní matrace nemusí být drahé. V oddělení matrace v akci najdete zdravotní matrace ze studených pěn za velmi slušné ceny. Zvolte raději zdravotní matraci Vaše záda Vám poděkují.
Zpět na výpis článků

30.10.2017 - Ochranné matrace

Požití ochranných matrací, nebo též topperů má široké spektrum využití od zlepšení komfortu spaní na stavajících matracích, použití na sedacích soupravách až po příležitostné spaní ve stanu či autě.
zobrazit více informací